SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW. Grupa 6-latków. Temat zajęcia: Wiosna na zielonej łące. Wiek: 5,6 – latki. Cele główny: bogacenie i utrwalenie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie, podnoszenie poziomu sprawności manualnej, rozwijanie poczucia rytmu, Cele operacyjne, dziecko:
SCENARIUSZ ZAJĘCIA z kształcenia pojęć matematycznych dla dzieci 3 letnich TEMAT: ,,Jeden, dwa... z Misiem Pysiem bawię się ja ‘’CELE :- dziecko liczy posługując się liczebnikami porządkowymi - dziecko aktywnie uczestniczy w zajęciu , naśladuje ruchy n –la- dziecko zna schemat swojego ciała- dziecko zna kolory - dziecko czerpie radość z zabawyMETODY: metoda E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, metoda czynna - metoda zadań stawianych do wykonania - metoda samodzielnych doświadczeń- metoda ćwiczeńmetody oglądowe- obserwacja i pokazmetody słowne- objaśnienia i instrukcjePOMOCE :maskotka Misia Pysia, sylwety kwiatów 2, 3,4- płatkowych i wiaderka kolorowe kartoniki kolorowe w różnym odcieniu koloru: zielonego, żółtego, niebieskiego, czerwonego, pomarańczowego, kolorowanki: pomarańcza, słonko, chmurka, truskawka, winogrono, żabka, karty pracy- kwiatuszki i biedronki , kredki, : Powitanie gości i Misia Pysia , który przyszedł pobawić się z dziećmi-Dzień- do- bry dzie – ci- Dzień – do- bry Mi - siu Py- ,,Kolory’’- dziecko otrzymuje kolorowy kartonik , nazwa kolor i dopasowuje do przedmiotu, zwierzątka....Żabka - różne odcienie koloru zielonegoSłoneczko - różne odcienie koloru żółtegoChmurka - różne odcienie koloru niebieskiegoTruskawka - różne odcienie koloru czerwonegoPomarańcza - różne odcienie koloru pomarańczowegoWinogrono - różne odcienie koloru fioletowegoNastępnie Misio przelicza kartoniki błędnie , dzieci ruchowo- naśladowcza do piosenki ,,Cztery krasnoludki’’I. Były sobie cztery krasnoludki jeden duży, a drugi leciutki, jak skrzydła motylka, czwarty chudy, jak szpilka. II. Poszły do lasu cztery krasnoludki jeden duży, a drugi leciutki, jak skrzydła motylka, czwarty chudy, jak Zobaczyły wilka cztery krasnoludki jeden duży, a drugi leciutki, jak skrzydła motylka, czwarty chudy , jak Uciekają z lasu cztery krasnoludki jeden duży, a drugi leciutki, jak skrzydła motylka, czwarty chudy, jak Są już w domku cztery krasnoludki Jeden duży ,a drugi malutki Trzeci leciutki, jak skrzydła motylka Czwarty chudy, jak szpilka VI. Idą spać cztery krasnoludki Jeden mały ,a drugi malutki Trzeci leciutki, jak skrzydła motylkaCzwarty chudy, jak szpilka matematyczna,, Pachnące kwiatki’’- wąchanie kwiatków , przeliczanie płatków i wkładanie do odpowiednich wazoników- z 3 , 4, 5 - pokazywanka ,,Jedna głowa i dwie nogi’’- dziecko pokazuje wymieniane części ciałaI. Jedną głowę ,jeden nosek, jedną buzię mam I dwie ręce i dwie nogi, maszeruję sam Tup- 3 xII. Mam dwa oczka i dwa uszka, dwa kolanka mam Jedną szyję ,jeden brzuszek i na brzuszku gram Bam- 3xIII. Jedno czoło , jedną brodę, jedne plecki mam Dużo włosów , dużo zębów I języczek mam La- pracy ,,Kwiatki i biedronka’’- dziecko koloruje kwiatka i wkleja biedronkę mającą tyle samo kropek co jest płatków – ocena zajęcia – dzieci uśmiechają się do Misia Pysia jeśli zabawy im się podobały. Miś częstuje 3 cukierkami- dziecko samo sobie odlicza. Poznajemy znaki drogowe. Scenariusz zajęć dla dzieci 3 -letnich. Przy ulicy stoi mruga oczkiem swoim. Możesz przejść na drugą stronę. przejścia przez ulicę brak. 4.Zabawa dydaktyczna – „Znaki drogowe”. (dzieci stoją w gromadce, na czerwony krążek stoją, na zielony biegają, na znak: droga dla rowerzystów naśladują jazdę TEMAT ZAJĘCIA: „Na wiosennej łące” DATA : OPRACOWAŁA : mgr Agnieszka Radosz-Ciszewska CELE OGÓLNE: – rozwijanie sprawności ruchowej, koordynacji oraz spostrzegawczości – utrwalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi 1-2-3 oraz znajomości podstawowych kolorów – posługiwanie się określeniami :nad ,pod ,na – składanie obrazka z 3 elementów w całość CELE OPERACYJNE: Dziecko: – zna podstawowe kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty, – potrafi przeliczać elementy zbioru, – potrafi skupić uwagę na krótką chwilę, – potrafi określić położenie przedmiotu stosując określenia :nad, pod, na – rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela. FORMA PRACY: -indywidualna jednolita, -grupowa jednolita, METODY PRACY: czynne – samodzielnych doświadczeń, kierowania własną aktywnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, oglądowe – przykładu, słowna – rozmowy, opowiadania, żywego słowa, POMOCE: sylwety z owadami na tablicę ,opaski dla dzieci (słonko, wróbelek, wietrzyk), obrazek przedstawiający łąkę pocięty na trzy części – dla każdego dziecka, płyta CD z piosenką „Mała pszczółka”, zagadki, chusta animacyjna ,pocięte bibułki dla każdego dziecka spięte w małe miotełki, duża sylweta biedronki, MIEJSCE ZAJĘCIA: sala przedszkolna PRZEBIEG ZAJĘCIA: gości – rodziców 2. Zagadki słowne „ Kto mieszka na wiosennej łące ?” – kojarzenie opisu słownego z rozwiązaniem zagadki – biedronka, pszczółka, motyl, ślimak. Odszukiwanie sylwet owadów na tablicy, przeliczanie ich 1-2-3 – Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce. (biedronka) -Ponad łąką leci w świat, a skrzydełka ma jak kolorowy kwiat. (motyl) -Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko. (pszczoła) – Dźwigam dom na grzbiecie, mam malutkie rogi, chodzę bardzo wolno, czasem w poprzek drogi (ślimak) ruchowa przy piosence „ Mała pszczółka” – ćwiczenia emisyjne- naśladowanie głosu pszczoły „ Bzy, bzyk” 4. Zabawa matematyczna „Gdzie jest biedronka? ”- stosowanie określeń : nad, pod, na z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Motyle nad łąką” – utrwalenie kolorów podstawowych oddechowa „Wiatr, wiaterek” –dmuchanie powietrza w zielone wstążeczki połączone w miotełki z różnym nasileniem wydechu obrazka z trzech części w całość „Na wiosennej łące”- praca indywidualna pożegnalna w kole do piosenki „Jak to przyjemnie maszerować” z udziałem rodziców .

Mój dom - scenariusz zajęć. SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ 3,4,5 I 6 LATKÓW. TEMAT: Mój dom. CELE OPERACYJNE: -dziecko rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela; -dziecko przestrzega zasad obowiązujących w grupie; -dziecko wie, że dom to miejsce , w którym jest bezpieczne; -dziecko zna strukturę swojej rodziny;

Uwielbiam obserwować moje maluszki podczas zabawy. Dziewczynki zazwyczaj pogrążają się w zabawach tematycznych: gotują, spacerują z wózkami, chodzą na zakupy, do pracy, opiekują się chorymi lalkami, itp., itd. Chłopcy zaś, wznoszą budowle, budują drogi i bawią się samochodzikami. Powiedziałby ktoś, że typowa dla ich wieku aktywność. I mimo, że faktycznie tak jest, to obserwacja dostarcza mi ogromnej wiedzy o moich dzieciach. Wtedy wychodzi moja i rodziców praca. A nawet jeśli nie praca nad dzieckiem to przykład, który im nieświadomie dajemy, a z którego one czerpią garściami. Żeby urozmaicić im zabawę, która podczas okresu wakacyjnego wiedzie prym w naszej grupie, zorganizowałam im "Lodziarnię". bo do jej przeprowadzenia posłużyły nam materiały, z którymi dzieci mogły bardziej poszaleć :) Ale po kolei... Przygotowania do zorganizowania zabawy trwały prawie dwa tygodnie. Po pierwsze, musiałam wykonać nową "Lodziarnię", bo ta stara już nie nadawała się do użytku. Stworzyłam także grafikę z menu zawieszonym obok lodziarni oraz szyld lodziarni. Po drugie, musiałam zdobyć niezbędny wg mnie "składnik" zabawy. A to okazało się niezwykle trudne. Mowa tutaj o kolorowych wacikach kosmetycznych (lodowych gałkach), których nie da się kupić w sklepach. Znalazłam jedynie 3 opakowania na Allegro i od razu kupiłam wszystkie. Do tego, poranki spędzałam na wycinaniu lodowych rożków z wytłaczanek po jajkach ;) W końcu, gdy skompletowałam wszystko, czego potrzebowałam, zorganizowałam stanowisko zabawy. Mieliśmy lody w 3 smakach, rożki lodowe, miseczki na większe porcje, posypki w postaci koralików i pomponów, talerzyki, łyżeczki, kasę, fartuszek i czapkę sprzedawcy lodów. Dodatkowo, z jednej z amerykańskich stron znalazłam prostą kartę menu z lodami, i zorganizowałam mini- kawiarenkę. Podczas ustawiania wszystkiego, układania, rozmieszczania, moje maluchy nie odstępowały mnie na krok, nie mogąc się doczekać kiedy w końcu będzie można rozpocząć zabawę. Gdy już wszystko było gotowe, ubrałam biały fartuszek, założyłam czapeczkę (chociaż po chwili ja zdjęłam, bo była mi za mała ;) ), i przystąpiliśmy do zabawy. I tym oto sposobem, trzy dni z rzędu moje maluszki chętnie wcielały się w role sprzedawcy lub klienta (często trudnego ;). Nawet starszaki podczas popołudniówki, połknęły lodowego bakcyla ;) Aby zachować względny porządek i nie marnować czasu na sprzątanie, zorganizowałam kącik, w którym po "zjedzeniu" deseru, dzieci wrzucały poszczególne jego składniki do misek. Dzięki temu, już po chwili mieliśmy gotowe stanowisko na kolejny dzień zabawy. Na podsumowanie tematyki o lodach, wykonaliśmy prace plastyczną. Polegała ona na tym, że dzieci barwiły płatki kosmetyczne kolorową wodą, przenoszoną z kubeczków za pomocą słomek. Podobnie, jak robiliśmy to TUTAJ Po wyschnięciu gałek, naklejały je nad rożkiem. A oto efekty :) Idealnym wprowadzeniem do tej pracy plastycznej, a także do samej zabawy będzie wiersz. PORA NA LODYKtóż nie lubi lodów latem?Zatem pytam: jakie smakiKształty, formy i koloryDla nas latem mają wzory?Lodów przecież mnóstwo całeDo wyboru masz wspaniałeWłoskie w waflu, na patykuI kręcone Fiku mikuNa gałeczki nakładaneCiepłe albo zamrażaneSą Calipso i CasateJeden smak lub też łaciateLodów latem cała gamaJest dzieciakom otwieranaSą Bambino i KaktusySorbetowe są i musyW rożku lub kubeczku lodySmaki wszelkie dla ochłodyZakręcone i świderki, Lodów różnych wybór wszelkiBakaliowe, śmietankoweOwocowe i smerfoweTort lodowy z orzechamiI rolada z wisienkamiWszyscy lody lubią latemDuzi, mali, mama z tatąChłopcy i dziewczynki też Nawet piesek chce je jeśćI ja powiem Wam w sekrecieChociaż pewnie już to wiecieKocham lody zimą, latemZjadam wszystkie je ze smakiemAgata Dziechciarczyk Jeśli chcielibyście w swojej grupie przeprowadzić podobną zabawę, gorąco do tego zachęcam. Aby ułatwić Wam przynajmniej odrobinę, przygotowania, dziele się materiałami, które stworzyłam lub przerobiłam :) Wystarczy kliknąć na zdjęcie i zapisać je na komputerze. smaki lodów do przyklejenia na pojemniki 2 x okładka menu menu do złożenia
3. Piosenka „Moje przedszkole” (sł. i muz. B. Forma) – ilustrowanie ruchem 1. Maszeruję rano do przedszkola z mamą, śpiewa ptak, wiatr powiewa, a ja głośno śpiewam. Ref. Czas wesoło płynie w przedszkolnej drużynie, tu przyjaciół mam i nie jestem sam, tu przyjaciół mam i nie jestem sam. 2. W drzwiach nas wita pani, mam
Scenariusze wraz z pomocami dydaktycznymi na każdy dzień zajęć w przedszkolu dla dzieci młodszych (3, 4 latków).Czym pachnie lato? – Dzieci Młodsze – Lato pachnie… bezpieczeństwemPrzedszkolaki wysłuchają wiersza "Bezpieczne wakacje", nauczą się wierszyków-zasad bezpiecznych wakacji, a także rozwiną zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń pachnie lato? – Dzieci Młodsze – Lato pachnie… wakacjami u dziadków na wsiPrzedszkolaki poćwiczą spostrzegawczość szukając różnic na obrazkach oraz wyszukując zwierząt do ich cieni. Rozwiną aparat artykulacyjny wcielając się w różne zwierzątka, poćwiczą sprawność manualną łowiąc ryby, a także nauczą się drugiej zwrotki piosenki "Jedziemy na wakacje".Czym pachnie lato? – Dzieci Młodsze – Lato pachnie…pysznymi lodamiPrzedszkolaki odkodują temat zajęć i poćwiczą język naśladując lizanie lodów. Narysują lody do wierszyka, poćwiczą sprawność manualną i przeliczanie biorąc udział w zabawach "Nałóż gałki" i "Ile gałek?", a także własnoręcznie przygotują pyszne i zdrowe lody pachnie lato? – Dzieci Młodsze – Pierwszy Dzień LataPrzedszkolaki rozwiążą zagadkę słowną i wypowiedzą się za co lubią lato. Wysłuchają wiersza "Zapachy lata", wezmą udział w zabawie sensorycznej "Co tak pachnie?", a także rozpoczną naukę piosenki "Jedziemy na wakacje".Czym pachnie lato? – Dzieci Młodsze – Lato pachnie…niezapomnianymi podróżamiPrzedszkolaki podróżując „palcem po mapie” rozwiążą zagadki słuchowe i dojadą pociągiem do Wieliczki. Wezmą udział w wirtualnej wycieczce po Kopalni Soli, polisensorycznie zapoznają się z solą, a także poćwiczą motorykę małą wykonując masę solną i lepiąc z niej ogień i woda – Dzieci Młodsze – Piątek piątek przedszkolaki oglądając film edukacyjny „Gleba podstawą życia” i sadząc cebulki szczypiorku zapoznają się z ostatnim żywiołem - ziemią. Wykonają pracę plastyczną "Mój żywioł", a także rozwiną zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
\n\n \n lato scenariusz zajęć dla 3 latków
1. Słuchanie piosenki „ Zimowe sporty ” ze zbioru n-la i rozmowa kierowana na podstawie jej tekstu. Rozwijanie umiejętności skupienia uwagi i udzielania odpowiedzi na pytania n-la. Sport to zdrowie! – woła zima. Nic nas w domu nie zatrzyma. Nura w zaspę śniegu daj! Nura w zaspę śniegu daj! Trzeba wybrać się na narty.
Scenariusz zajęć dydaktycznych dla grupy 3-, 4-, 5-latkówTemat zajęć: Lody dla ochłody Prowadzący: Katarzyna Barszczak Cele główne:- utrwalanie nazw wybranych owoców- poszerzenie słownictwa- doskonalenie umiejętności matematycznych- poznanie nowej techniki plastycznejCele szczegółowe:- potrafi dopasować kolory do owoców,- potrafi zaśpiewać piosenkę o lodach,- wie, jak używać określeń „więcej, mniej, tyle samo”- potrafi wykonać pracę plastyczną zgodnie z poleceniem nauczycielaMetody:aktywizująca, ruchowa, podająca, praktyczna Formy:indywidualna, grupowaPomoce dydaktyczne:Kostka, sylwety rożków do lodów, owoców (cytryna, banan, truskawka, malina, jabłko, mięta, jagoda, wiśnia, pomarańcza, orzech, kiwi i ziarna kakaowca lub czekolada) i kółek w kolorach owoców, pianka do golenia, klej, barwniki spożywcze, farby, kubeczki, patyczki, kartka papieru, gra interaktywna, piosenka, telewizor, telefonPrzebieg:1. Powitanie piosenką „Robimy kółeczko”.2. Rozmowa „Z czym kojarzy mi się lato?”. Naprowadzenie dzieci na temat upałów i sposobów na Zagadka o kubeczku lub na patyku,wszyscy je latem na języku,poczuć małą porcję „Jaki to smak?”. Prezentacja owoców i zgadywanie, jak będzie nazywał się smak lodów (np. jabłko- jabłkowy). Dopasowywanie kolorów do Gra interaktywna 6. Nauka refrenu piosenki „Lody poziomkowe”. Wykorzystanie nagrania na „Matematyczne lody”- ile oczek na kostce, tyle kulek na lodzie. Na podłodze rozkładamy dwa szablony rożków oraz 12 gałek lodowych. Następnie dzieci rzucają kostką, układają tyle gałek na lodzie ile jest oczek na kostce i określają, na którym lodzie jest więcej, mniej lub tyle samo kulek. 8. Praca plastyczna z wykorzystaniem puchnących farb. Samodzielne przygotowanie farby z kleju, pianki i farbki (barwnika spożywczego). Dzieci przyklejają rożki, a następnie nakładają farbę w kształcie gałek na kartce. Gotowe lody można posypać kolorową posypką cukrową.
scenariusz zajęć dla 3 latków - zobacz wszystkie artykuły powiązane z scenariusz zajęć dla 3 latków. Przedszkola.edu.pl - scenariusze zajęć, porady, artykuły.
Dzieci – 4letnie Temat: Lato nad morzem. Zasady bezpiecznego odpoczynku. Cele ogólne: zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego letniego wypoczynku; wzbogacanie słownictwa, poznawanie, utrwalanie pojęć związanych z morzem i bezpieczeństwem, zachęcanie do dłuższych swobodnych wypowiedzi; udział w zabawach ruchowych i muzyczno – ruchowych; utrwalenie postaw związanych z bezpieczeństwem podczas kąpieli w morzu, Cele operacyjne: Dziecko: wie, jak bezpiecznie spędzać czas nad morzem; integruje się z rówieśnikami, współdziała w grupie; udziela odpowiedzi na pytania; wypowiada się na temat ilustracji; uczestniczy w zabawach ruchowych i muzyczno – ruchowych; tworzy zbiory przedmiotów, porównuje liczebność, przelicza elementy; Formy pracy: -indywidualna -grupowa Metody: -czynne -słowne -oglądowe Środki dydaktyczne: Chusta animacyjna, papierowe łódki, magnetofon, pendrive, nagrania utworów muzycznych szumu morza, muszle , plecak, okulary, krem z filtrem UV, czapka z daszkiem, butelka wody, koło do pływania, płaszcz od deszczu, ilustracje, krążki; Przebieg zajęcia: do wspólnej podróży zagadką. Dokąd dzisiaj pojedziemy? Może być niebieskie, szare lub zielone. Bywa spokojne lub bardzo wzburzone. Kiedy jego brzegiem ludzie spacerują, jego małe fale stopy ich całują. (morze) nad morze. pociągiem (piosenka Jedzie pociąg….); samochodem (z wykorzystaniem krążków); samolotem (piosenka Mucha w Mucholocie); podróży. „Spotkanie” przy ilustracji przedstawiającej odgłosu morza. rzeczy spakowałam nad morze dlaczego, będą mi one potrzebne? (okulary, czapka z daszkiem, woda mineralna, krem z filtrem, koło do pływania, wiaderko itp.). „Bezpieczeństwo to podstawa, gdy nad morzem jest zabawa” – praca z ilustracjami – wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa podczas kąpieli w morzu. Rozmowa z wykorzystaniem ilustracji. Odwoływanie się do wiedzy i doświadczeń dzieci. 6.”Flaga ratownika” Poinformowanie dzieci, na czym polega praca ratownika i co oznaczają kolory flag. „Czerwona” – zakaz kąpieli. „Biała” – kąpiel dozwolona. Zabawa ruchowa z użyciem flag. 7.”Statki na morzu” – zabawa z chustą w ruch chusty animacyjnej zgodnie z poleceniai nauczycielki. 8.”Muszelki” Dzieci siadają w kole, nauczyciel objaśnia, że morze czasami wyrzuca na brzeg muszelki (i rozsypuje je na dywanie) wypowiadając rymowankę. Czary – mary, hokus -pokus To nasze zaklęcie Niech tu zaraz w naszej sali, Garść muszelek będzie. Dzieci oglądają kształt, kolor, fakturę swoich muszelek, wypowiadają się na ich temat. Przeliczają muszelki, porównują liczebność zbiorów itp. Przypomnienie zasad bezpiecznych wakacji, poprzez odpowiedź na zadane pytanie tak lub nie. Czy można wchodzić do wody bez wiedzy i opieki rodzica? • Czy należy posmarować skórę kremem z filtrem, przed wyjściem na słońce? • Czy biała flaga oznacza, że można się kąpać? • Czy na plaży można zakopać śmieci? • Czy w czasie burzy można spacerować po plaży? • Czy jeśli się zgubimy, możemy prosić o pomoc nieznajomego pana? • Czy dzieci powinny mieć rękawki i koła ratunkowe? za udział w zajęciach. AUTOR: Agata Szczepaniak – Masłowska Przedszkole przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Dłutowie W ten sposób wyłonimy członków 4 „kolorowych drużyn”. Uczestnicy przypinają kolorowe emblematy. 5. Spotkanie w drużynach. Każda drużyna układa swój okrzyk – hasło i prezentuje je pozostałym zespołom. 6. „Odnajdź swój kolor” - każdy uczestnik zabawy musi odnaleźć w sali przedmiot w kolorze „swojej drużyny”. 7. KONSPEKT ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU GR. IB (4-latki) (oprac. Katarzyna Szymańska, Przedszkole nr 146 we Wrocławiu) Temat: Wesołe zabawy na przywitanie lata. Cele ogólne: -kształcenie umiejętności segregowania przedmiotów według wielkości, -doskonalenie uważnego słuchania, -utrwalenie nazw niektórych zwierząt ( krowa, koń, słoń, biedronka, ślimak, żaba) Cele operacyjne: -potrafi rozróżniać wielkość przedmiotów i posługiwać się pojęciami ją określającymi: „duży – mały” , Środki dydaktyczne: -koperty z sylwetami dzieci i ubrankami wycięte z papieru, klocki, karty pracy,ilustracje zwierząt, Metody: -działania praktycznego Formy: -praca z grupą, praca indywidualna Przebieg zajęć: 1. „Tańcowały dwa Michały”- zabawa ruchowa do piosenki 2. „Małe i duże zwierzątka”-zab dyd. Wybieranie spośród ilustracji dużych i małych zwierząt oraz „zaprowadzenie ich we wskazane miejsce”( duże nad rzekę, małe do lasu) 3. „Zwierzaki”-zab. ruchowa w zależności od słyszanej muzyki dzieci poruszają się jak słonie lub żabki 4. „Klocki”- – dzieci segregują duże klocki do dużego pojemnika a małe do małego 5. „Staś i Grześ”-zab. dyd. – dobieranie ubranek do sylwet chłopców (małego i dużego), 6. „Pieski”- praca przy stolikach- dzieci mają ilustracje przedstawiające dwa pieski i dwie budy (duże i małe).Zadaniem dzieci jest połączyć pieska małego z małą budą a dużego z dużą i pokolorować obrazek Zestaw zabaw ruchowych: 1. „Pociąg”- zabawa orientacyjno- porządkowa Dzieci biegają w rozsypce. Na sygnał ustawiają się w pociąg za wyznaczoną osobą .Po kilku powtórkach udają się na wycieczkę do lasu 2.”Miś”- ćw. dużych grup mięśniowych Mis usłyszał zbliżające się dzieci, przebudził się, przeciągnał i poszedł szukać innego miejsca (dzieci w siadzie klęcznym, głowa i ramiona opuszczone nisko, powoli prostują się, wstają, przeciągają się, przechodzą w inne miejsce sali i ponownie naśladują misia. 3.”Niskie gałęzie ”-zab. z elementami czworakowania. Dz. muszą przejść pod nisko rozciągniętą skakanką (gałąź)-czworakują. 4.”Wiatr”- ćwicz. Tułowia- skłony boczne W lesie wieje wiatr i kołysze drzewami- w staniu lekki rozkrok, ramiona wysunięte w bok i kołysanie w prawą i lewą stronę. Wiatr kołysze też trawę- to samo w siadzie klęcznym. 5. „Ścieżka”- zab. z elementem równowagi Do polany trzeba przejść po wąskiej ścieżce (szarfa). Spacer zmęczył dzieci- odpoczywają w leżeniu. 6.”Jezioro”- zab. z elementem biegu Dzieci biegną do jeziora, wskakują i naśladują ruchem pływanie w leżeniu. Zmarzły, więc znów biegają po lesie(powtórka). dookoła sali w rytm muzyki- powrót z wycieczki..
Przebieg zajęć: 1. Photon w sadzie. Nauczyciel prosi, by dzieci zamknęły oczy. Opowiada dzieciom historyjkę: Wyobraźcie sobie, że Photon wybrał się na przejażdżkę po sadzie. Sądził do tej pory, że drzewa są jedynie zielone, a tu takie zaskoczenie. Na niektórych z nich dostrzegł inne kolory. (Nauczyciel zaprogramował robota by

SCENARIUSZ ZAJĘĆDLA GRUPY WIEKOWEJ 3 i 4-LATKITemat: Witamy kolejną porę roku – lato!!! Cel główny: Wzbogacenie wiedzy o zbliżającej porze roku jaką jest szczegółowe: - wie, jaka jest aktualna pora roku,- potrafi wymienić w odpowiedniej kolejności następujące po sobie pory roku,- zna dary lata, - wie jakie zmiany zachodzą w środowisku z nadejściem lata ,- potrafi dobrać garderobę odpowiednio do pory roku i pogody,- rozwija swoją aktywność w grupie poprzez czynny udział w słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeńFormy pracy: z całą grupą, z podziałem na grupy, indywidualna,Środki dydaktyczne: arkusz papieru, kolorowe pisaki, film edukacyjny dla dzieci „Kazio i lato – Kamlotki”, komputer, zagadki, sylwety Ady i Olka oraz ubrania do nich na każdą porę roku. PRZEBIEG ZAJĘCIA:Faza wprowadzająca: tematu Dzisiaj powitamy kolejną porę roku, jaką jest lato. Zapraszam wszystkich do wspólnej realizacyjna:1. Burza mózgów: „Z czym kojarzy Wam się lato?”Nauczyciel zapisuje wypowiedzi dzieci w formie mapy myśli, którą potem zawiesza na Zapoznanie ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie w lesie , ogrodzie i na polu oraz charakterystycznymi zjawiskami pogodowymi dla tej pory roku, a także ze zbiorami letnich darów w oparciu o film edukacyjny dla dzieci „Kazio i lato – Kamlotki”.3. Rozwiązanie zagadek słownych:Daję Wam pogodne słońce,bukiety pachnącew polu złote zboże,ciepły piach nad morzem. (lato)Kolorowe, pachnące,w ogrodzie czy na łące,chętnie je zbieramyna bukiet dla mamy. (kwiaty)Szczęście przynosi, gdy ma czterylistki, jaka to roślina? To jest... (koniczyna)Cieszy się dziecko, mama i tato,że w końcu przyszło gorące ... (lato)4. Zabawa dydaktyczna „Gra w kolory – żółty, kolorem lata”.Nauczyciel prosi, aby dzieci odnalazły w sali przedmioty w kolorze Zabawa dydaktyczna „ Letnie ubrania Ady i Olka ”Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Każda z grup otrzymuje sylwety chłopca i dziewczynki a do nich zestawy ubrań na różne pory roku. Dzieci mają przed sobą dwie sylwety : Ady i Olka. Zadaniem dzieci jest ubranie odpowiednio sylwet do pory roku jaką jest podsumowująca:1. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólnie spędzony czas i zabawę. Następnie rozdaje dzieciom po dwa słoneczka (z uśmiechniętą i smutną buzią) następnie pyta, czy podobały im się zajęcia. Dzieci, którym podobały się zajęcia podnoszą słoneczko z uśmiechnięta buzią, tym którym się nie podobały ze smutną. Czas trwania: ok. 20 mgr Katarzyna Zagacka

PRZEBIEG ZAJĘĆ: I. CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Odgadnięcie przez dzieci tematu zajęć po wysłuchaniu fragmentu wiersza A. Rumińskiej „Mój dom”: …mamy swoje domy, małe albo duże, A przed domami ogródek i podwórze. Bawimy się na podwórku wesoło i miło, żeby potem w domku pięknie nam się śniło. II. CZĘŚĆ GŁÓWNA 2.
Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3,4-letnichTemat: Wakacje, wakacje!Cele ogólne: - Zapoznanie dzieci z ciekawymi miejscami, przeznaczonymi na wakacyjny wypoczynek (morze, góry, las, wieś). - Utrwalenie zasad bezpiecznych zabaw podczas Aktywizowanie myślenia i rozwijanie mowy poprzez wypowiadanie się na dany temat. Cele szczegółowe:Dziecko:- integruje się z grupą- nazywa części ciała- wykonuje odpowiednie ruchy- rozwiązuje zagadkę- dzieli nazwę pory roku na sylaby- analizuje treść wiersza- wie, jak bezpiecznie zachowywać się podczas podróży, pobytu w górach, nad morzem, w lesie- naśladuje lot samolotem- odgaduje po przedmiotach miejsce wakacyjnego wypoczynku- zna i nazywa figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat).- przelicza figury- porządkuje figury geometryczne- współpracuje z partnerem- wykonuje masażyk wg instrukcji nauczyciela- uczestniczy w zabawie z chustą animacyjną - nakleja gotowe elementy - dba o estetyczny wygląd pracy plastycznej- porządkuje miejsce pracy- zgodnie bawi sięFormy pracy:-Indywidualna-W parach-Grupowa Metody: -Słowna- Oglądowa- Praktyczna- Metody aktywizujące: elementy Pedagogiki Zabawy (Klanza),elementy metody Lwa Wygotskiego, elementy Ruchu Rozwijającego W. dydaktyczne:tablice; ilustracje przedstawiające: morze, góry, las, wieś; szablony figur geometrycznych (koło. kwadrat, trójkąt); szablony domów; szablony chmur, piorunów, statku, fal, słońca; plansza z plażą, latarnia morska, skrzynia, maska, koło ratunkowe, motylki pływackie, statek, muszle, bursztyn, niebieskie kartki, chusta animacyjna, statek papierowy, część1. Zabawa wprowadzająca ,,Powitanie części ciała” Dzieci nazywają części swego ciała i jednocześnie wykonują określone ruchy:,,To są palce dłoni, które zamieniają się w magiczne skrzaty. Skrzaty powitają się z nam:Palce witają się ze sobą, witają się ze swoją głową, głaszczą włosy, witają się z uszami (dotykają je), nosem- liczą dziurki w nosie, usta, brodę, głaszczą szyję, klepią się po ramionach, głaszczą swój brzuch, uda, liczą kolana, witają się z kostkami, pietami”. Na sam koniec skrzaty witają się z innymi skrzatami kolegów i mówią ,, Witam was na zabawę już czas”- wszyscy witają się palcami rąk. 2. Wakacyjna zagadka: Cieszy się dziecko , mama i tato , że w końcu zaczęło się gorące ... ( lato ).Dzieci dzielą nazwę lato na sylaby. 3. Słuchanie wiersza B. Formy ,,Lato i dzieci”.Lato do nas idzie,zatrzyma się w poziomkiw dużym koszu promienierozrzuca dokoła.− Chodźcie się pobawić! −głośno do nas morze i w górychce pojechać z że miło spędziczas z przedszkolakami4. Rozmowa na podstawie wiersza i ilustracji.– Gdzie zatrzymało się lato?- Gdzie lato nas zaprasza? ( do lasu, nad morze, w góry)- Jak powinniśmy zachowywać i czego nie powinniśmy robić podczas pobytu w lesie, w górach, nad wodą?5. Zabawa ruchowa wg Pedagogiki Zabawy (Klanza) ,,Samolot”. ,,Co to za wakacyjne miejsce?- nauczyciel pokazuje dzieciom kilka przedmiotów związanych z Zabawa dydaktyczna ,,Figuraki wybierają się nad morze”.Nauczyciel pokazuje dzieciom figurowe ludziki-Koło, Kwadrat, Trójkąt (figuraki). Dzieci opisują ich wygląd przeliczają boki, kąty, rysują figury w powietrzu, na dywanie. Nauczyciel opowiada, że figuraki i ich dzieci wybrały się na wakacje nad morze. Kiedy dotarły na miejsce miały zamieszkać w odpowiednich domkach (Koła w domu ze znakiem koła, Kwadraty w domu ze znakiem kwadratu, a Trójkąty w domu ze znakiem trójkąta) jednak zanim odnalazły swoje domy postanowiły najpierw zobaczyć morze i poszły na plażę. Kiedy tam dotarły zerwała się wielka burza (zerwał się silny wiatr, pojawiły ciemne chmury i błyskawice, zaczął padać deszcz) dzieci figuraki bardzo się wystraszyły i postanowiły szybko odszukać swoje domy - musimy im w tym pomóc . Dzieci dopasowują figuraki do odpowiednich domów i pomagają figurowym mamom przeliczyć ile figuraków schowało się do danego domu: 3- latki w zakresie 3, 4-latki w zakresie 5. Dzieci uzdolnione matematycznie - więcej6. Zabawa wyciszająca, masaż relaksacyjny ,,Letni spacerek”Na niebie płyną obłoki, świeci słońce,przedszkolaki wybrały się na letni spacerpo drodze spotkały panią na szpileczkach,pana w trampeczkachtu stąpały słoniei biegły konie,wtem przemknęła szczypaweczka,spadł drobniutki przeszedł cię dreszczyk?II. z chustą animacyjną:a) ,,Zaczarowany parasol olbrzyma”- dzieci wysoko unoszą chustę i witają się słowami: Dzień dobry, Cześć, Witam Cię, Lubię Cię, Jesteś fajna, kim jest?- dzieci unoszą chustę i wypowiadają swoje imięc),,Kogo brakuje?”- dzieci trzymają chustę z zamkniętymi oczami, nauczyciel wybiera jedno dziecko, które się chowa pod chustą- reszta otwiera oczy i odgaduje, kogo brakujed) ,Karuzela”- dzieci kręcą się z chustą i śpiewają pisenkęe) ,,Morskie fale”- dzieci wachlują chustą najpierw morze jest spokojne, później coraz groźniejszeg) ,,Statki na morzu”- na chuście pojawiają się papierowe statki, które muszą dopłynąć do Praca plastyczna ,,Morski obrazek”- dzieci na niebieskiej kartce przyklejają w kolejności: szablony statku, ryb, słońca, morza. A później kredą rysują leni wiatr.
\n \n \n lato scenariusz zajęć dla 3 latków
wdychając powietrze nosem, wznosimy ręce do góry, wypuszczając powietrze, opuszczamy ręce wzdłuż ciała i kładziemy z boku tułowia na podłodze. słuchamy muzyki Claude Achille Debussy „Światło księżyca”. Scenariusz zajęć muzyczno-ruchowych dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6-latki). Temat zajęć: „Jesienna aura”.
Scenariusze zajęć adaptacyjnych dla dzieci 3-letnich i ich rodziców „PRZEDSZKOLE BEZ ŁEZ” – TYDZIEŃ ADAPTACYJNY Cel główny: nawiązanie kontaktu z dziećmi i ich rodzicami, integracja rodzin, niwelowanie lęku u dzieci związanego z nowym otoczeniem, oswojenie dzieci z wychowawcami i personelem przedszkola, wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery, pełnej radości i zaufania, poznawanie dzieci w zabawie dowolnej oraz inicjowanej przez nauczyciela, poznawanie rodziców w działaniu i zabawie z własnym dzieckiem, pokazanie elementów pracy opiekuńczo-wychowawczej i dydaktycznej, poznawanie oczekiwań dzieci i rodziców wobec placówki, przygotowanie rodziców do udzielania dziecku wsparcia w procesie adaptacji Cele operacyjne – dziecko: zapoznaje się z nowym otoczeniem, wychowawcami, kolegami i koleżankami, pokonuje lęk w kontaktach z nieznajomymi, czuje się bezpieczne, spędza czas w miłej atmosferze i jest chętne do zabawy, wie, gdzie jest jego sala, łazienka i szatnia Formy: praca z całą grupą praca w parach praca indywidualna Metody: słowne (pogadanka) oglądowe (obserwacja) praktycznego działania (zadania do wykonania) ekspresji ruchowej Środki dydaktyczne: podkreślono w tekście Poniedziałek – Dzień 1 Spotkanie informacyjne dla rodziców (bez dzieci) Wtorek – Dzień 2 Rozdanie rodzicom wizytówek – słoneczek – wypisanie na nich imion dziecka i rodzica. Papuga Pola (pacynka) wita wszystkie dzieci, które przyszły do przedszkola. Piosenka na powitanie z pokazywaniem (powitanie każdego dziecka indywidualnie słowami piosenki śpiewanej na melodię „Panie Janie”). Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka). Jak się masz? Jak się masz? Wszyscy Cię witamy, rączką Ci machamy. Bądź wśród nas, bądź wśród nas. „Kolorowa chusta” – zabawa z chustą animacyjną, podrzucanie kolorowej piłeczki. „Czarodziejski worek” – zabawa dydaktyczna, nazywanie przedmiotów związanych z higieną osobistą (szczoteczka, pasta i kubek, mydło, ręcznik, papier toaletowy). Pogadanka przygotowująca dzieci do zwiedzania w danym dniu łazienki. „Czyścioszki” – zabawa ruchowa, dzieci biegają po sali przy akompaniamencie tamburynu, kiedy instrument milknie – pokazują „mycie” wskazanej przez N części ciała. Zwiedzanie łazienki z możliwością skorzystania z sanitariatów. Zwiedzanie sali – zapoznanie dzieci z kącikami zainteresowań, znajdującymi się tam przedmiotami (z zaznaczeniem, że zabawki po zakończonej zabawie chcą wrócić na swoje miejsce, bo to ich „domek”). Zabawa klockami – zwrócenie uwagi na odkładanie zabawek na miejsce po zabawie. Piosenka na pożegnanie z pokazywaniem (pożegnanie każdego dziecka indywidualnie słowami piosenki śpiewanej na melodię „Panie Janie”). Żegnaj (imię dziecka), żegnaj (imię dziecka) Nadszedł czas, nadszedł czas, Wszyscy cię żegnamy, jutro się spotkamy Wróć do nas, wróć do nas Środa – Dzień 3 Przywitanie dzieci zabawą ruchową ze śpiewem „Boogie – woogie.” Uczestnicy zabawy stoją w kole (rodzic naprzeciwko dziecka) i wykonują ruchy zgodnie ze słowami piosenki: Do przodu prawą rękę daj, do tyłu prawą rękę daj, do przodu prawą rękę daj i pomachaj nią bo przy boogie – boogie – woogie (ruszanie biodrami) trzeba w koło kręcić się (obrót) no i klaskać trzeba raz, dwa, trzy! (klaśnięcia) Boogie – woogie, ahoj! (kroki do przodu, podskok) Boogie – woogie, ahoj! (kroki do tyłu, podskok) Boogie – woogie, ahoj! (kroki do przodu, podskok) I od nowa zaczynamy taniec ten! (wracamy na swoje miejsce, kręcąc się w kółko) itd. „Miś Michaś” – utrwalanie imion dzieci, dzieci podają sobie misia „na kłopoty” z rąk do rąk i wymawiają swoje imię. „Ubranka” – zabawa dydaktyczna, odgadywanie nazw garderoby na obrazkach, wskazywanie części ciała, na którą zakładamy poszczególne elementy. „Kolorowe buty” – zabawa ruchowa, dzieci otrzymują sylwetę buta w jednym z 6 kolorów, następnie biegają po sali przy akompaniamencie muzyki, kiedy muzyka milknie szukają dziecka, które ma but w tym samym kolorze. Ustawienie w pary. Zwiedzanie szatni – zdejmowanie i zakładanie butów. Wyjście do ogrodu – omówienie zachowania się na spacerze, ustawienie się w pary. „Statki” – zabawy „statkami” wykonanymi z papieru techniką origami przy dmuchanym baseniku wypełnionym wodą. „Kolorowe motyle”- zabawy z bańkami mydlanymi. Zabawa na urządzeniach ogrodowych – zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci. Pożegnanie. Czwartek – Dzień 4 Powitanie dzieci – zabawa dźwiękonaśladowcza: Przywitajmy się jak pieski: hau, hau, hau. Przywitajmy się jak kotki: miau, miau, miau. Przywitajmy się jak kaczuszki: kwa, kwa, kwa… itd. „Kaczuchy” – zabawa taneczna do muzyki instrumentalnej. Dalsze zwiedzanie przedszkola – sala gimnastyczna, atrium, inne sale, poruszanie się w parach. Zabawy prowadzone elementami metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne „Witanie się różnymi częściami ciała” – dzieci i rodzice spacerują po całej sali, na sygnał witają się określoną przez nauczyciela częścią ciała. „Lustro” – rodzic i dziecko siadają naprzeciwko siebie, na zmianę pokazują i naśladują wymyślone gesty „Skała”- rodzic siedzi mocno podparty o podłogę, a dziecko stara się go przesunąć. „Paczka” – dziecko zwija się „w kłębek”, rodzic próbuje „otworzyć paczkę.” „Tunel”- rodzice stoją po obwodzie koła robiąc z nóg tunel, dzieci przechodzą kolejno pod tunelem. „Taniec robotów” – dziecko staje na nogach dorosłego i wspólnie tańczą w rytm muzyki. „Kołyska” – rodzic siedzi na podłodze, dziecko wtulone pomiędzy nogi i ręce, delikatnie się kołyszą do muzyki relaksacyjnej. Zaproszenie rodziców i dzieci na przedstawienie pt. „Kaczka Dziwaczka”. „Podaj swoje imię i pięknie się ukłoń” – zabawa na pożegnanie. Piątek – Dzień 5 Powitanie dzieci – nauczyciel wypowiada zdanie, a dzieci które czują, że to zdanie jest o nich, wychodzą na środek i kłaniają się lub machają rączką do pozostałych. Witam dzieci, które mają kolor niebieski na ubranku… Witam dzieci, które przyszły dzisiaj chętnie do przedszkola… Witam dzieci, które lubią truskawki itp. „Jedzie pociąg z daleka” – zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki, na koniec zabawy wszystkie dzieci po kolei przypominają swoje imię. „Znamy te owoce” – zabawa dydaktyczna, odgadywanie nazw owoców przyniesionych przez nauczyciela. Mycie rąk w łazience przed posiłkiem (zwrócenie uwagi na ważny aspekt higieniczny), ustawienie się w „pociąg”. Posiłek przy stolikach, sprawdzenie umiejętności radzenia sobie przy stole. Leżaczki – zapoznanie z elementem wyposażenia sali, możliwość krótkiego odpoczynku na leżaczku przy muzyce relaksacyjnej. „Wesołe baloniki” – dzieci losują z woreczka kolorowy balonik. Podają go rodzicowi, którego zadaniem jest go nadmuchać. Dzieci dopingują swoich rodziców. Ozdabianie balonika flamastrami i swobodna zabawa balonikiem.: turlanie do siebie, odbijanie. Piosenka na pożegnanie z pokazywaniem (pożegnanie każdego dziecka indywidualnie słowami piosenki śpiewanej na melodię „Panie Janie”). Żegnaj (imię dziecka), żegnaj (imię dziecka) Nadszedł czas, nadszedł czas, Wszyscy cię żegnamy, wkrótce się spotkamy Wróć do nas, wróć do nas AUTOR: Edyta Kącka PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 55 W BIELSKU-BIAŁEJ KategorieKategorie Ostatnie Publikacje
\n \nlato scenariusz zajęć dla 3 latków
Scenariusz zajęć w grupie trzylatków. Temat zajęć: Gdzie mieszkają dźwięki? Grupa wiekowa: dzieci 3-letnie. Cele ogólne: rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej; rozwijanie umiejętności rozróżniania barwy dźwięków; rozwijanie poczucia rytmu, inwencji twórczej; zapoznanie z wybranymi instrumentami muzycznymi;

Cele ogólne:- Integracja społeczności Poszerzenie wiedzy o zbliżającej się porze roku (lecie).- Rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w Wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej szczegółowe:Dziecko:- wie, jaka jest aktualnie pora roku,- uważnie słucha wiersza,- odpowiada na zagadki,- potrafi właściwie zachowywać się podczas zabaw z rówieśnikami,Metody wg Kupisiewicza;- Metody oparte na obserwacji (pokaz).- Metody oparte na posługiwaniu się słowem (opis, pogadanka).- Metody oparte na działalności praktycznej (metoda zajęć praktycznych).- Metody gier i pracy:Zbiorowa, grupowa, Zaproszenie dzieci do wspólnej Słuchanie wiersza Z. Beszczyńskiej ,,Żeby przyszło lato”.Żeby przyszło latoTyle już dni czekam na to żeby znów przyszło lato żeby latać jak ptak żeby poczuć wiśni smakczary mary hej dżdżownice zróbcie ze mnie czarownicę!czary mary hej ropuchy żeby się mnie każdy słuchał!nie wiem co bym dała za to żeby już przyszło lato3. Omówienie treści wiersza:O czym marzy autorka?Z czym kojarzy jej się lato?4. Pojawienie się Pani Lato (przebrana nauczycielka). Przywitanie z Zabawy taneczne. Dzieci tworzą duże koło. Pani Lato tańczy wewnątrz, zaprasza do tańca wybrane Zagadki słowne: (,,Zagadki dla najmłodszych" pachnące,w ogrodzie czy na łące,chętnie je zbieramyna bukiet dla mamy.(kwiaty)Dobrze ją znamy z prześlicznej woni,kwitnie dzwonkami,chociaż nie zadzwoni.(konwalia)Wszyscy o niej mówią,że kwiatów czerwona, biała i różowa.(róża)Na zielonej łące kwitnie ich swej nazwie sto mają,jak się nazywają?(stokrotka)Szczęście przynosi, gdy ma czterylistki, jaka to roślina? To jest...(koniczyna) 7. Zabawa ruchowa ,,Koło ratunkowe”.W pomieszczeniu na ziemi leżą porozkładane szarfy. Ilość zależy od wielkości grupy dzieci. Musi być o jedną szarfę mniej, niż uczestniczących graczy. Wszyscy poruszają się po pomieszczeniu w rytm muzyki, gdy muzyka umilknie. Wszyscy wskakują do szarfy. Kto nie zdążył się schronić, ten wypada z gry. I kolejna szarfa zostaje Zabawy taneczne przy piosence o tematyce grupa tworzy swoje koło i tańczy przy nagraniu Zabawa rozwijająca szybkość i precyzję ,,Puzzle”.Prowadzący dzieli uczestników na pięcioosobowe zespoły, każdej grupie wręcza kopertę z pociętą wakacyjną pocztówką. Na sygnał prowadzącego zespoły wysypują zawartość koperty na podłogę i próbują ułożyć elementy w Zabawa ruchowa ,,Pociąg”.Prowadzący z pośród dzieci wybiera maszynistów. Jeden pociąg jedzie nad morze, a drugi w Zabawa rozwijająca szybkość ,,Słomkowe wariacje”.Dzieci dobierają się w pary. Obydwoje trzymają w ustach słomkę. Na jednej ze słomek wisi mały pierścionek, który dziecko ostrożnie podaje swemu partnerowi. Para, której upadnie pierścionek, odpada z Taniec integracyjny „Wodny walc”.Uczestnicy spotkania dobierają się w pary, prezentują taniec we Zabawa orientacyjno-porządkowa ,,Smoczy ogon”.Uczestnicy formułują dwa ,,smoki” w taki sposób, że stają jeden za drugim i chwytają się za ramiona. Ostatnia osoba w każdym rzędzie ma przyczepioną z tyłu chusteczkę. Zabawa polega na tym, żeby urwać ogon innemu ,,smokowi” i jednocześnie ochronić Pożegnanie Pani Lato i poczęstunek słodkościami.

Na wiosennej łące - scenariusz zajęć dla grupy dzieci 5 i 6-letnich - strona 3. „Żabka” - dzieci wykonują przestrzenną pracę plastyczną z samodzielnie przygotowanych wcześniej elementów. „Wiosenne kwiaty i motyle”. Zabawa orientacyjno porządkowa z elementami metody Weroniki Sherborne. Obecnie mamy porę roku wiosnę i przy
Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 3-4 Małgorzata JabłońskaTemat: Wielkanocne zwyczajeCel główny:Zachęcanie i wdrażanie dzieci do poznawania tradycji Świąt WielkanocnychCele ogólne:Poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami WielkanocnymiKształcenie umiejętności globalnego czytania wyrazówKształcenie umiejętności dzielenia słowa na wyrazyKształcenie umiejętności liczenia w zakresie dostępnym dzieckuKształcenie umiejętności odczytywania kodów i pracy wg określonych kodówPrzestrzeganie zasad i reguł obowiązujących w grupieCele szczegółowe (operacyjne):Zna tradycje i zwyczaje wielkanocneGlobalnie czyta wyrazyDzieli słowo na sylabyLiczy w zakresie dostępnym dla siebieOdczytuje kody, pracuje wg nichAktywnie uczestniczy w przebiegu zajęciaObszary edukacyjne:Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (Ob. 14 ppwp).Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (Ob. 13 ppwp).Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (Ob. 4 ppwp).Wychowanie przez sztukę (Ob. 8 ppwp).Metody: słowna, oglądowa, czynnaFormy aktywności dzieci: językowa, ruchowa, muzyczna, matematyczna, grafomotorycznaFormy: praca z całą grupą i indywidualnaPomoce: płyta CD, literatura, ilustracje, napisy, rekwizyty świąteczne, karty pracy, kredki, kostka do gry, sylwety pisanek, trójkąt, karton z J i LPrzebieg zajęcia:Powitanka rymowanka„Mało nas, mało naschodźcie do nas wszyscy do przodu i krok w tył,żeby dzień wesoły był”.2.„Wielkanocne zwyczaje”. Rozmowa z dziećmi w oparciu o wiersz D. Gellner „Wielkanocne kolory”, ilustracje i własne doświadczenia.„Wielkanocne kolory”Na wielkanocnym stolekolor się miesza z się z każdej stronyowsa wstążki zielone,bazie, srebrne jak deszczyk …I co jeszcze ?Przy obrusie biała falbanka,zloty dzwonek barankai tysiąc różnych kolorówna świątecznych pisankach ! pasuje do Świąt Wielkanocnych?N. przygotowuje różnorodne rekwizyty związane ze Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia: koszyk, pisanki, palmę, baranka, bombki, łańcuch, sylwetę choinki. Dz. Wybierają te, które pasują do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i próbują uzasadnić – zabawa ruchowa przy piosence „Piosenka wielkanocna” (sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak, „Zabawy muzyczne 4-latków”).Dz. otrzymują wycięte z kartonu dwie sylwety pisanek. Trzymając je w ręku poruszają się w dowolny sposób po sali w rytmie granym na trójkącie. Gdy usłyszą piosenkę siadają skrzyżnie i palcem obrysowują sylwety pisanek leżących na symbole”. Dzielenie słów: jajko, baranek, palma, pisanka na sylaby. Globalne czytanie wyrazów, próby podpisywania znosi jajko” – zabawa ruchowa z elementami poruszają się w rytmie podanym przez N. Na przerwę w muzyce N. rzuca kostką do gry, mówiąc KURA ZNOSI JAJKA. ILE ICH ZNIOSŁA? Dz. liczą i podają liczbę oczek, a potem tyle razy mówią KO. N. odgina kolejne palce, kontrolując wykonanie – zabawa paluszkowaPięć zajączków małych kica na się jeden schowa, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na się dwa schowają. Ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na się trzy schowają ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na odejdą cztery, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na pięć się schowa, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych już do mamy je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi indywidualna – „Pisanka”. Zamiana kolorów wg kodu. Dobrze wykonane zadanie nagradzane jest kolorową – ocena zachowania i aktywności dzieci podczas z J i L. Jeżeli dz. zadowolone jest z zajęć, dobrze się bawiło przykleja pisankę pod J, jeżeli nie pod L.
Scenariusze zajęć adaptacyjnych dla dzieci 3-letnich i ich rodziców „PRZEDSZKOLE BEZ ŁEZ” – TYDZIEŃ ADAPTACYJNY . Cel główny: nawiązanie kontaktu z dziećmi i ich rodzicami, integracja rodzin, niwelowanie lęku u dzieci związanego z nowym otoczeniem, oswojenie dzieci z wychowawcami i personelem przedszkola,

Liczba odwiedzin 1 513 635 Najbardziej popularne pozycje & Strony #arkusz #asd #Asperger #autyzm #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #historyjka #intelektualna #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #terapiaręki #uczeń #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #za #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczeniaNajbardziej popularne pozycje & Strony Społeczność i Neuroróżnorodni#funsensory wesołe zabawy sensoryczne SI schematy, instrukcje, sekwencje zadań rewalidacyjnychArkusze pracy, materiały dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera (ASD) - TerapiaArkusze pracy, materiały dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualnąArkusze pracy, materiały dla uczniów ze spektrum autyzmuAutystyczne stronyĆwiczenia rozwijające codzienne aktywnościDysleksja programy scenariusze zajęć rewalidacyjnych zajęcia zabawy ćwiczeniaEko - zabawy, scenariusze, zajęcia "Z Natury"Emocje - scenariusze zajęć dla dzieci z ASD, niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami pokrewnymiGrafomotoryka motoryka mała, manualne, terapia ręki scenariusze programy rewalidacjaHistoryjki społeczne terapiaIPET WOPFU opinie oceny sprawozdania dostosowanie edukacyjne dzieci ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualnąKolorowanki - arteterapia, relaksacjaKreatywne twórcze zajęcia scenariusze warsztaty zabawy ćwiczeniaLifeMałe dziecko w spektrum autyzmuMatematyka zajęcia scenariusze zabawy ćwiczenia kompensacjaMowa komunikacja i język logopedia scenariusze rewalidacyjne ćwiczenia zabawy zaburzeniaNeuroróżnorodniNiepełnosprawność intelektualna rewalidacja, terapia pedagogiczna programy zabawy scenariusze arkuszePakiety lekcyjnePedagog Psycholog Edukacja specjalna Przykładowe oceny opisowe ucznia SprawozdaniaPercepcja i pamięć wzrokowa i słuchowa scenariusze zabawy rewalidacjaPrzedszkole - scenariusze, ćwiczenia, zabawy dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnychPsychologia ŻyciologiaRewalidacja - scenariusze zajęć dla uczniów ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualnąSamoobsługaScenariusze schematy instrukcje lekcje sposoby inspiracjeSchemat ciała orientacja koordynacja przestrzeń kierunki labiryntySpektrum autyzmu ASD: Zespół Aspergera autyzm - przetwarzanie informacjiStrategie wizualneSubskrypcja miesięczna 5 złTeoria umysłu - treningTerapia zajęciowaTrudne zachowania ASD, niepełnosprawność intelektualna, pokrewneUmiejętności społeczneUmiejętności społeczne socjoterapia scenariusze zajęć zabaw dla dzieci młodzieży z ASD oraz z niepełnosprawnością intelektualnąUwaga Uważność MindfulnessWspomaganie na lekcjiZabawy integracyjne zajęcia edukacyjne rozwijające tematyczne godziny wychowawczeZabawy ruchoweZaburzenia integracji sensorycznej SI - ćwiczenia zabawy scenariusze zajęćZajęcia logopedyczneZajęcia terapeutyczneZdrowie diagnoza dieta objawy WYSZUKIWANIE Najbardziej popularne pozycje & StronyHistoryjki społeczne terapiaWyjazdy wakacyjne - scenariusz zajęćZestawy ćwiczeń dla uczniów ze spektrum autyzmu oraz dla dzieci z zaburzeniami pokrewnymiRozwijanie funkcji poznawczych i samoobsługowych - terapia specjalnaScenariusze zajęć umiejętności porozumiewania się uczniów - TUSUmiejętności społeczne socjoterapia scenariusze zajęć zabaw dla dzieci młodzieży z ASD oraz z niepełnosprawnością intelektualnąRewalidacja - scenariusze zajęć dla uczniów ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualnąScenariusze gier i zabaw integracyjnych - autyzm i niepełnosprawność intelektualnaKolorowanki z numerami - spostrzeganie figury i tłaTeoria umysłu - trening Obserwuj bloga poprzez e-mail Dołącz do 1 798 obserwujących. LICZBA ODWIEDZIN 1 513 635 Tagi#arkusz #asd #Asperger #autyzm #BożeNarodzenie #czytanie #dostosowanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #historyjka #instrukcja #integracja #intelektualna #IPET #jesień #język #kolorowanie #kompensacja #komunikacja #koordynacja #lekcja #logopedia #manualne #materiały #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #ocena #opis #pedagog #percepcja #pisanie #plan #program #przedpisaniem #przedszkole #przetwarzanie #przykład #psychologia #rewalidacja #rozwój #ruch #ręka #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #słuch #techniki #tematyczne #terapia #terapiaręki #uczeń #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wzrok #wzrokowa #za #zabawa #zabawy #zaburzenia #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #zdrowie #ćwiczenia Najbardziej popularne pozycje & Strony Follow i Neuroróżnorodni on Strony #funsensory wesołe zabawy sensoryczne SI schematy, instrukcje, sekwencje zadań rewalidacyjnych Arkusze pracy, materiały dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera (ASD) – Terapia Arkusze pracy, materiały dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną Arkusze pracy, materiały dla uczniów ze spektrum autyzmu Autystyczne strony Ćwiczenia rozwijające codzienne aktywności Dysleksja programy scenariusze zajęć rewalidacyjnych zajęcia zabawy ćwiczenia Eko – zabawy, scenariusze, zajęcia „Z Natury” Emocje – scenariusze zajęć dla dzieci z ASD, niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami pokrewnymi Grafomotoryka motoryka mała, manualne, terapia ręki scenariusze programy rewalidacja Historyjki społeczne terapia IPET WOPFU opinie oceny sprawozdania dostosowanie edukacyjne dzieci ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualną Kolorowanki – arteterapia, relaksacja Kreatywne twórcze zajęcia scenariusze warsztaty zabawy ćwiczenia Life Małe dziecko w spektrum autyzmu Matematyka zajęcia scenariusze zabawy ćwiczenia kompensacja Mowa komunikacja i język logopedia scenariusze rewalidacyjne ćwiczenia zabawy zaburzenia Neuroróżnorodni Niepełnosprawność intelektualna rewalidacja, terapia pedagogiczna programy zabawy scenariusze arkusze Pakiety lekcyjne Pedagog Psycholog Edukacja specjalna Przykładowe oceny opisowe ucznia Sprawozdania Percepcja i pamięć wzrokowa i słuchowa scenariusze zabawy rewalidacja Przedszkole – scenariusze, ćwiczenia, zabawy dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych Psychologia Życiologia Rewalidacja – scenariusze zajęć dla uczniów ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualną Samoobsługa Scenariusze schematy instrukcje lekcje sposoby inspiracje Schemat ciała orientacja koordynacja przestrzeń kierunki labirynty Spektrum autyzmu ASD: Zespół Aspergera autyzm – przetwarzanie informacji Strategie wizualne Subskrypcja miesięczna 5 zł Teoria umysłu – trening Terapia zajęciowa Trudne zachowania ASD, niepełnosprawność intelektualna, pokrewne Umiejętności społeczne Umiejętności społeczne socjoterapia scenariusze zajęć zabaw dla dzieci młodzieży z ASD oraz z niepełnosprawnością intelektualną Uwaga Uważność Mindfulness Wspomaganie na lekcji Zabawy integracyjne zajęcia edukacyjne rozwijające tematyczne godziny wychowawcze Zabawy ruchowe Zaburzenia integracji sensorycznej SI – ćwiczenia zabawy scenariusze zajęć Zajęcia logopedyczne Zajęcia terapeutyczne Zdrowie diagnoza dieta objawy Najnowsze wpisy Rozwijanie funkcji poznawczych i samoobsługowych – terapia specjalna 29 lipca 2022 Żółta fasolka – arkusz pracy dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną 28 lipca 2022 Poszukiwanie nowych dźwięków przez niemowlaka 28 lipca 2022 Czego możemy się od siebie nauczyć? Wakacyjne lekcje o podróżach 27 lipca 2022 Letnie zabawy matematyczne na powietrzu 26 lipca 2022 Strony #funsensory wesołe zabawy sensoryczne SI schematy, instrukcje, sekwencje zadań rewalidacyjnych Arkusze pracy, materiały dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera (ASD) – Terapia Arkusze pracy, materiały dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną Arkusze pracy, materiały dla uczniów ze spektrum autyzmu Autystyczne strony Ćwiczenia rozwijające codzienne aktywności Dysleksja programy scenariusze zajęć rewalidacyjnych zajęcia zabawy ćwiczenia Eko – zabawy, scenariusze, zajęcia „Z Natury” Emocje – scenariusze zajęć dla dzieci z ASD, niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami pokrewnymi Grafomotoryka motoryka mała, manualne, terapia ręki scenariusze programy rewalidacja Historyjki społeczne terapia IPET WOPFU opinie oceny sprawozdania dostosowanie edukacyjne dzieci ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualną Kolorowanki – arteterapia, relaksacja Kreatywne twórcze zajęcia scenariusze warsztaty zabawy ćwiczenia Life Małe dziecko w spektrum autyzmu Matematyka zajęcia scenariusze zabawy ćwiczenia kompensacja Mowa komunikacja i język logopedia scenariusze rewalidacyjne ćwiczenia zabawy zaburzenia Neuroróżnorodni Niepełnosprawność intelektualna rewalidacja, terapia pedagogiczna programy zabawy scenariusze arkusze Pakiety lekcyjne Pedagog Psycholog Edukacja specjalna Przykładowe oceny opisowe ucznia Sprawozdania Percepcja i pamięć wzrokowa i słuchowa scenariusze zabawy rewalidacja Przedszkole – scenariusze, ćwiczenia, zabawy dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych Psychologia Życiologia Rewalidacja – scenariusze zajęć dla uczniów ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualną Samoobsługa Scenariusze schematy instrukcje lekcje sposoby inspiracje Schemat ciała orientacja koordynacja przestrzeń kierunki labirynty Spektrum autyzmu ASD: Zespół Aspergera autyzm – przetwarzanie informacji Strategie wizualne Subskrypcja miesięczna 5 zł Teoria umysłu – trening Terapia zajęciowa Trudne zachowania ASD, niepełnosprawność intelektualna, pokrewne Umiejętności społeczne Umiejętności społeczne socjoterapia scenariusze zajęć zabaw dla dzieci młodzieży z ASD oraz z niepełnosprawnością intelektualną Uwaga Uważność Mindfulness Wspomaganie na lekcji Zabawy integracyjne zajęcia edukacyjne rozwijające tematyczne godziny wychowawcze Zabawy ruchowe Zaburzenia integracji sensorycznej SI – ćwiczenia zabawy scenariusze zajęć Zajęcia logopedyczne Zajęcia terapeutyczne Zdrowie diagnoza dieta objawy Tagi#arkusz #asd #Asperger #autyzm #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #przedszkole #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #zabawa #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia Follow i Neuroróżnorodni on

Temat zajęć: Poznajemy zawody – lekarz, pielęgniarka Data: 27.05.2020r. 3. "Lekarze" - poznanie nazw specjalności lekarskich z wykorzystaniem ilustracji Urszula Pernal Autor Urszula Pernal Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Pomagisterskiego Studium Logopedycznego na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako nauczyciel w Baby Home Niepublicznym Przedszkolu o profilu angielskim w Kielcach. zobacz wszystkie artykuły Magazyn specjalny 2014 Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: fotografie elementów kojarzących się z daną porą roku oraz ilustracja stracha na wróble (do stworzenia puzzli) – znajdziesz je TU; karty pracy i szablony do zabaw, a także sylweta Pani Jesieni i liściki adresowane od... więcej Pobierz Pomoce dydaktyczne 2 Ten plik można pobrać za pomocą przelewu ( PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA. .